اگر یک دستگاه قهوه ساز کپسولی بخواهید شاید برایتان این سوال پیش آمده که نسپرسو یا دولچه گوستو؟ کدام بهتر است؟چه تفاوت‌هایی دارند؟ ما در این مقاله تفاوت‌های این دو دستگاه را برای شما شرح می‌دهیم که با توجه به خواسته‌تان انتخاب مناسبی داشته باشید.
دستگا‌های Dolce Gusto مقرون به صرفه تر هستند و می‌توانند نوشیدنی‌هایی غیر از قهوه تهیه کنند،در همین حال نسپرسواسپرسو‌های معطری تولید می‌کنند که طعم اسپرسو‌های کلاسیک را می‌دهند.دولچه گوستو از شیر تازه برای تهیه نوشیدنی‌های مخلوط با شیر استفاده نمی‌کند،بلکه از کپسول‌های شیر استفاده می‌کند،کپسول‌های شیر برای تهیه انواع نوشیدنی(لاته،کاپوچینو،ماکیاتو و ...)با کپسول‌های قهوه جفت می‌شوند


نسپرسو یا دولچه گوستو؟ 


اگر یک دستگاه قهوه ساز کپسولی بخواهید شاید برایتان این سوال پیش آمده که نسپرسو یا دولچه گوستو؟کدام بهتر است؟چه تفاوت‌هایی دارند؟ما در این مقاله تفاوت‌های این دو دستگاه را برای شما شرح می‌دهیم که با توجه به خواسته‌تان انتخاب مناسبی داشته باشید.
دستگا‌های Dolce Gusto مقرون به صرفه تر هستند و می‌توانند نوشیدنی‌هایی غیر از قهوه تهیه کنند،در همین حال نسپرسو اسپرسو‌های معطری تولید می‌کنند که طعم اسپرسو‌های کلاسیک را می‌دهند.دولچه گوستو از شیر تازه برای تهیه نوشیدنی‌های مخلوط با شیر استفاده نمی‌کند،بلکه از کپسول‌های شیر استفاده می‌کند،کپسول‌های شیر برای تهیه انواع نوشیدنی(لاته،کاپوچینو،ماکیاتو و ...)با کپسول‌های قهوه جفت می‌شوند.

لوگو نسپرسو

دستگاه های نسپرسو توسط نستله اختراع شد. اریک فاور، کارمند نستله، متوجه شد که یک کافی شاپ محبوب در ایتالیا در حال تهیه اسپرسو با لایه ضخیم کرم است. او دستگاهی ابداع کرد که روند تهیه اسپرسو را آسان می کند و در عین حال نوشیدنی خوش‌طعمی را ارائه می‌دهد .نستله این سیستم را در اواسط دهه 80 ثبت کرد و دستگاه‌های آنها در دهه 90 شروع به کار کردند.با این حال، نستله خود این دستگاه را تولید نمی کند. آنها مجوز این فناوری را به تولیدکنندگان قهوه شخص ثالث مانند برویل،دلونگی،کروپس و ... می‌دهند.

لوگو دولچه گوستو

دستگاه‌های دولچه گوستو نیز مانند نسپرسو توسط تولیدکنندگان معتبر مانند دلونگی،کروپس و ... تولید می‌شوند.دولچه گوستو برای اولین بار در سال 2006 معرفی شد و به دلیل تطبیق پذیری آن به محبوبیت رسید.این دستگاه نوشیدنی اسپرسو، طیف وسیعی از قهوه و حتی نوشیدنی های دیگر مانند شکلات داغ،چای و ... را دم می‌کند.

تفاوت های اصلی بین نسپرسو و دولچه گوستو

طعم قهوه

طعم و مزه عامل تعیین کننده در انتخاب دستگاه قهوه‌ساز است.در مجموع نسپرسو برنده رقابت طعم اسپرسو است.وقتی صحبت از قهوه‌های سبک باریستا،یعنی نوشیدنی‌های اسپرسو به میان می‌آید نسپرسو برنده است.اسپرسو آن‌ها از نظر طعم بسیار نزدیک به شات‌هایی است که از دستگاه‌های اسپرسوساز سنتی می‌گیرید،خوش‌طعم با کرم غنی.دستگاه‌های نسپرسو دارای یک اتصال کف‌شیرساز به نام Aeroccino هستند بنابراین همیشه می‌توانید از شیر تازه برای نوشیدنی خود استفاده کنید.با این حال اگر طعم ملایم قهوه و نوشیدنی‌های دیگر به غیر از قهوه را دوست دارید دستگاه دولچه گوستو برای شما مناسب تر است.
دولچه گوستو می تواند با استفاده از شیرخشک نوشیدنی های مبتنی بر شیر درست کند. به عنوان مثال، برای تهیه کاپوچینو به یک کپسول اسپرسو و یک کپسول شیر نیاز دارید. کپسول شیر می تواند حاوی شکر و سایر طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی باشد. به طور کلی، از نظر نوشیدنی های مبتنی بر شیر، هر دو دستگاه قهوه تقریباً برابر هستند. با این حال، اسپرسو دولچه گوستو به اندازه نسپرسو خوش طعم نیست.


کپسول‌های قابل استفاده

هر دو نوع ماشین از سیستم کپسولی استفاده می‌کنند،هر کپسول با دستگاه قهوه‌ساز همان برند قابل استفاده هستند و تعویض نمی‌شوند.

کپسول‌های نسپرسو دو مدل هستند کپسول‌های OriginalLine که مخصوص دستگاه‌های OriginalLine می‌باشد و طراحی گنبدی شکل دارد.دستگاه‌های اورجینال‌لاین دو دکمه برای اسپرسو و لانگو دارند.اگر از دستگاه‌های VertuoLine استفاده می‌کنیدباید از کپسول‌های کاسه‌ای شکل VertuoLine استفاده کنید.

تفاوت کپسول های اورجینال لاین و ورچوال لاین


کپسول‌های نسپرسو از قهوه آسیاب شده با بهترین کیفیت استفاده می‌کنند که طعم و عطر فوق‌العاده‌ای دارند.این کپسول‌ها معمولا در جعبه‌های 10 تایی به بازار عرضه می‌شوند.جنس این کپسول‌ها از آلومینیوم است و در مقابل نور،گرماو رطوبت طعم و عطر آن تغییری نمیکند.

کپسول‌های دولچه گوستو طراحی کاسه‌ای شکل دارد که در لبه پهن‌تر هستند.تمامی کپسول های دولچه گوستو با تمامی دستگاه های دولچه گوستو سازگاری دارند.از یک کپسول برای دم کردن اسپرسو و از دو کپسول برای دم کردن نوشیدنی های مبتنی بر شیر (یک کپسول قهوه و یک کپسول شیر) مانند ماکیاتو، کاپوچینو و لاته استفاده می‌کند.کپسول‌ها دارای قهوه آسیاب شده فشرده هستند،همچنین دارای کپسول‌هایی برای نوشیدنی‌های دیگر مانند چای،شکلات‌داغ و ... می‌باشند.
این کپسول‌ها در مقایسه با کپسول‌های نسپرسو قیمت کمتری دارند و درجعبه‌های 8،12،16و32 عددی به بازار ارائه می‌شوند.

شکل ظاهری کپسول دولچه گوستو

تفاوت‌های ظاهری دولچه گوستو و نسپرسو

هر دو دستگاه از جدیدترین مدل‌های قهوه‌ساز هستند از این رو با سلایق افراد امروزی و جوانان سازگاری بیشتری دارند.اما تفاوت‌هایی نیز در بین ظاهر نسپرسو و دولچه گوستو وجود دارد،نسپرسو طراحی کلاسیک‌تری دارد و مخزن آب دستگاه در قسمت پشتی بدنه پنهان شده است.
دستگاه‌های دولچه گوستو با طراحی امروزی‌تر و بسیار خاص‌تر به بازار جهانی عرضه شده است،خریدارانی که به اشکال هندسی علاقه دارند و دستگاه‌هایی با ظاهری متفاوت را ترجیح می‌دهند معمولا جذب ظاهر دولچه گوستو می‌شوند.در دستگاه‌های دولچه گوستو جایگاه مخزن متفاوت می‌باشد و برای هر یک از آنها ساختارهای جذابی در نظر گرفته شده است.

تفاوت نسپرسو و دولچه گوستو چیست؟

کف‌کردن شیر

برای ایجاد شیر با بافت خوب برای نوشیدنی های خاص به یک کف کننده شیر نیاز دارید. اگر دستگاه قهوه ساز نسپرسو کف کننده ندارد، می توانید آن را جداگانه خریداری کنید. دستگاه کف ساز لزوماً نباید همان مارک دستگاه قهوه ساز باشد.

کف کردن شیر یکی از تفاوت های اساسی بین نسپرسو و دولچه گوستو است.
اکثر مدل‌های نسپرسو فاقد کف‌شیر سازداخلی هستند،بعضی از دستگاه‌های VertuoLine قابلیت این کار را دارند.دستگاه نسپرسو Aeroccino یکی از بهترین دستگاه‌های کف‌شیر ساز است.شیر تازه را داخل دستگاه بریزید و با فشردن یک دکمه دستگاه شروع به کار میکند و برای لاته یا کاپوچینو شما یک کف فوق‌العاده آماده می‌کند.

کف‌شیر ساز

دستگاه‌های دولچه گوستو امکاناتی برای کف‌شیر ندارند در عوض کف کردن شیر با استفاده از کپسول‌های شیر انجام می‌شود.در صورتی که می‌خواهید یک نوشیدنی همراه با شیر میل کنید باید کپسول مناسبی را انتخاب کنید.

کپسول دولچه گوستو

چه کسی باید کدام دستگاه را انتخاب کند؟

نسپرسو


اگر قهوه‌شناس هستید و می‌خواهید یک قهوه اسپرسوی خوش طعم و باکیفیت داشته باشید، به سراغ قهوه‌ساز نسپرسو بروید. نسپرسو همچنین انتخاب خوبی برای شماست اگر محدودیتی در بودجه ندارید، بیشتر اسپرسو می نوشید و بدتان نمی آید که روی یک دستگاه کف ساز جداگانه سرمایه گذاری کنید.


دولچه گوستو


اگر به قهوه لذیذ اهمیتی نمی‌دهید و می‌خواهید نوشیدنی‌های طعم دار مبتنی بر اسپرسو بنوشید،بودجه کمی دارید،تنوع نوشیدنی نیاز اصلی شماست این دستگاه انتخاب مناسبی برای شما می‌باشد.


نسپرسو در مقابل دولچه گوستو:سخن آخر

نستله پشت نسپرسو و دولچه گوستو ایستاده است، اما این دو مجموعه قهوه ساز و کپسول بسیار متفاوت هستند. قهوه‌سازها از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کنند، انواع نوشیدنی‌ها را دم می‌کنند و قیمت‌های متفاوتی دارند. اگر از طرفداران بزرگ اسپرسو هستید، نسپرسو را انتخاب کنید و اگر دغدغه اصلی شما تنوع نوشیدنی است به سراغ دولچه گوستو بروید.

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید